آموزش ویولن

آموزش ویولن برای علاقه‌مندان به این ساز خاص، از اهمیت زیادی برخوردار است به همین دلیل ما در این مقاله برای آموزش ویولن مطالبی را گرد آوردیم تا برای علاقه‌مندان به این ساز مفید باشد. در واقع یادگیری نواختن ساز ویولن نسبت به دیگر سازها مانند پیانو کمی سخت‌تر بوده و به تلاش جدی‌تری نیازمند است. برای اینکه بتوانید نواختن ویولن را آغاز کنید، ابتدا باید با نحوه نواختن ساز آشنا شوید؛ زیرا اگر به چابکی و حرکت زیاد انگشتان برای نواختن ساز ویولن عادت نداشته باشید، در ابتدای کار تمام این حرکات برایتان غیر طبیعی و سخت خواهد بود. البته نکات و فنون دیگری مثل پوزیشن‌های انگشت گذاری، آرشه کشی و اصول اولیه مثل گام‌ها، آرپژ، نت‌خوانی و درک ریتم نیز در تسلط زودتر شما برای نواختن ویولن کمک می‌کنند. در ادامه برای اینکه با این ساز بی‌نظیر بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید.

قبل از نواختن ویولن چه نکاتی را باید بدانید؟

قبل از هر چیزی اگر قصد یادگیری و نواختن ویولن را دارید باید از علاقه خود به این ساز مطمئن شوید. ساز ویولن یک ساز با صدای اهورایی است که باید هنگام نواختن آن را ستود. برای اینکه بفهمید واقعا به این ساز علاقه دارید یا نه می‌توانید ویدیوهایی از نواختن این ساز زیبا را تماشا کنید و به احساس خود در آن لحظه دقت کنید. برای آموزش ویولن اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که برای یادگیری نواختن آن باید صبر و حوصله زیادی داشته باشید و وقت زیادی را برای این کار اختصاص دهید؛ زیرا برای یادگیری ویولن سال‌ها تلاش لازم است.

اگر در طول مسیر یادگیری ویولن از کندی پیشرفت و یادگیری خود ناامید شدید باید بدانید هر کسی که امروزه در جایگاه یک ویولونیست قرار دارد، سال‌های زیادی را به خود سختی داده و بسیار تلاش کرده است. نکته دوم این است که قبل از اینکه آموزش ویولن را شروع کنید باید حتما یک ساز را تهیه کنید تا بتوانید با ساز شخصی خود نواختن ویولن را یاد بگیرید. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، در ابتدا در هنگام نواختن ساز باید خود را با ظرافت‌های جزئی و ظریف ویولن هماهنگ کنید و نحوه درست انجام هر یک از اصطلاحات کاربردی را یاد بگیرید.

 

برای یادگیری ویولن چه کارهایی انجام دهیم؟

برای آموزش ویولن بهتر است ویدیوهای آنلاین را تماشا کنید و ببینید که یک نوازنده ماهر ساز ویولن چگونه هر نت را اجرا و خود ساز را به چه صورت نگه می‌دارد. بعد از دیدن این ویدیوها بهتر است مدتی نگهداری صحیح ساز را عادت کرده و سپس به تمرین برای نواختن نت‌های ویولن بپردازید.

برای اینکه از وضعیت درست بدن، انگشت گذاری و نگه داشتن آرشه و ویولن اطمینان حاصل کنید، بهتر است با یک معلم خصوصی یا کلاس‌های آموزش ویولن به صورت حضوری و آنلاین پیش روید.

به طور کلی یک معلم خوب از شما در هر سنی که باشید چه خردسال و چه بزرگسال یک نوازنده ماهر ویولن می‌سازد و تمام نکاتی که برای نواختن صحیح ویولن نیاز دارید از جمله قرار گیری در وضعیت صحیح بدنی، اجرای ریز کاری‌ها در هنگام نواختن، گوشزد کردن عادت‌های بد نواختن و… به شما آموزش دهد. برای یادگیری نواختن ساز ویولن بهترین کار تمرین زیاد است. در هر کاری حتی اگر استعداد هم وجود داشته باشد ولی شخص به آن استعداد نپردازد و تمرین نکند قطعا به جایی نخواهد رسید.

اگر وقتتان آزاد است بهتر است به صورت روزانه فقط 10 تا 15 دقیقه نواختن ویولن را با دقت انجام دهید. همین کار ساده در روند پیشرفت یادگیری شما بیسار موثر است. می‌توانید به‌مرور زمان، مدت زمانی که برای تمرین ویولن اختصاص می‌دهید را افزایش دهید و یا یک مکان خاص از خانه یا اتاقتان را برای تمرین ویولن در نظر بگیرید.

در مدت  زمان آموزش باید چه مواردی رعایت شود؟

در زمان تمرین نواختن نت‌های ویولن بهتر است کشیدن آرشه کشی را روی سیم‌های آزاد ویولن نیز تمرین کنید. البته باید در هنگام کشیدن آرشه کشی به سیم‌ها دقت کنید که آرشه کشی را به صورت صاف بکشید. در این مدت می‌توانید با کمک گرفتن از یک معلم تکنیک آرشه کشی خود را روزبه‌روز بهتر از قبل کنید.

گام دیگری که در آموزش ویولن اهمیت دارد تمرین تکنیک پیزیکاتو است. در زمان کار کردن بر روی یک قطعه دقت کنید که می‌توانید در تمام این مدت قطعه را با استفاده از تکنیک پیزیکاتو بنوازید یا نه. برای اینکه بتوانید روی تن صدا و دیگر جنبه‌های موسیقی مثل دینامیک و ریتم آن دقت کنید باید با کشیدن آرشه، نواختن پیزیکاتو را انجام دهید. پیزیکاتوی معمولی توسط انگشت اشاره انجام می‌گیرد ولی هر شخص بسته به میزان راحتی خود با هر انگشتی که خواست، می‌تواند سیم‌ها را بنوازد.

سخن آخر

تکنیک‌ها و فنون بیشتری از مواردی که در این مطلب اشاره شد وجود دارد. برای آموزش ویولن بهتر است به فکر یک آموزشگاه مناسب باشید تا تمام این فنون را به شما آموزش دهد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *